Gdy zbliżają się święta zwykle opracowujemy specjalne menu, którym chcemy zachwycić gości. Zależnie od umiejętności kulinarnych i możliwości czasowych mogą to być mięsiwa, sałatki lub wypieki, albo też wszystko jednocześnie, byleby w ilościach, które nie pozwolą nam specjalnie przytyć podczas dni świątecznych.

W każdym domu ważne są ciasta świąteczne, niekoniecznie kupowane w cukierni, chociaż to akurat zależy od czasu, jakim dysponujemy w okresie przed wyczekiwanym świętem. Jeśli trochę go mamy, warto pokusić się o wykonanie własnoręcznie choćby jednego domowego wypieku, którym będzie pachniało w całym domu, stwarzając szczególny nastrój i atmosferę. Na wyborny smak ciasta decydujący wpływ ma dobry przepis, o który należy się wcześniej postarać, ale ważne są także dekoracje cukiernicze, którymi przyozdobimy ciasto lub tort świąteczny. Szczególnie z okazji świąt istotne jest eleganckie podkreślenie charakteru spotkania rodzinnego lub wśród grona przyjaciół, co nie jest trudne, gdy na rynku można znaleźć wiele ciekawych i przepięknych ozdób na stół i wypieki, jadalnych i z tworzyw.

Dekoracje z okazji świątecznych są dopasowane swoim charakterem do okoliczności, na Boże Narodzenie są to zwykle lukrowane napisy z życzeniami świątecznymi, choinki, bombki i mikołaje, wszystkie z cukru i czekolady, smaczne i efektowne. W tej kategorii znajdziemy także bałwanki, gwiazdki i małe kolorowe prezenciki, które szczególnie dzieciom powinny przypaść do gustu. Dekoracje na Wielkanoc to poza napisem Wesołego Alleluja z cukru wszelkie cukrowe baranki, chętnie kupowane przez wszystkich, a przede wszystkim piękne kolorowe pisanki, wspaniale przyozdobione, które mogą się stać wyjątkową ozdobą na każdym torcie, który podamy gościom.