Jednym z elementów dekoracyjnych domu są parapety wewnętrzne. Stanowią one wykończenie okna i bardzo często są ważnym dodatkiem, który podkreśla charakter lub styl pomieszczenia, w którym się znajduje. Do wyboru mamy różne rodzaje parapetów wewnętrznych.

Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z kamienia naturalnego, takiego jak marmur lub kwarc. Parapet wewnętrzny z takiego materiału jest podatny na uszkodzenia mechaniczne związane z transportem bądź niefachowym montażem. Takie parapety trzeba impregnować, aby woda i zanieczyszczenia nie uszkodziły kamienia. Decydując się na zakup parapetu marmurowego musimy się również liczyć z wyższymi kosztami.

Możemy również wybrać parapet wewnętrzny z konglomeratu, który dzięki swoim właściwościom jest dużo bardziej odporny niż parapety z kamienia, ma możliwość dowolnego kształtowania oraz jest odporny na zabrudzenia i wodę. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena zakupu parapetu.

Inna opcją jest wykonanie parapetu z płytek ceramicznych. Parapet wewnętrzny wykonany w ten sposób dobrze sprawdza się w łazienkach, pralniach oraz kuchniach. Jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości oraz daje możliwość harmonijnego połączenia z wnętrzem. To rozwiązanie jest ekonomiczne i bardzo praktyczne.

Parapet z drewna również może być użyty jako parapet wewnętrzny. Wykonane z naturalnego materiału, jakim jest drewno, jest cieplejszy od kamiennego odpowiednika. Współczesne parapety drewniane nie ulegają wypaczeniu, są również fabrycznie impregnowane i lakierowane. Są odporne na wilgoć i środki chemiczne stosowane w domu. Kolejnym przykładem parapetu wewnętrznego jest parapet z postformingu. Produkowany z płyty wiórowej zwykłej lub o podwyższonej wodoodporności, pokryte laminatem, który imituje drewniane lub kamienne wzory. Do naszego wyboru pozostaje powierzchnia błyszcząca lub matowa, wybór krawędzi czołowej, prostej, fazowanej lub zaokrąglonej. Sprawia to wrażenie, że parapet jest znacznie grubszy niż w rzeczywistości. Największą wadą jest to, że przycięte, odsłonięte krawędzie boczne bardzo trudno jest wykończyć ładnie i trwale.

Ostatnimi z parapetów wewnętrznych są, parapety z PVC. Stosuje się je przede wszystkim do okien z tworzyw sztucznych. Produkowane są z twardego polichlorku winylu i aby zwiększyć sztywność mają budowę komorową. Powierzchnia licowa jest oklejana dekoracyjną folią lub laminatem.